“Yiyecekleri yalan söylemeden sindiremiyorum”: Kamal Nath’in Shivraj Chouhan’daki kazısı

PTI | | Gönderen Sreelakshmi B

Madhya Pradesh Başbakanı Shivraj Singh Chouhan Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Kongre’nin Kamal Nath’ı “devasa zenginliği” nedeniyle eyaletteki en üst bakan yüzü olarak seçtiğini söyledi. Chouhan burada gazetecilere verdiği demeçte, kongre liderlerinin bile bu görüşü desteklediğini söyledi.

Kongre lideri ve milletvekili Kamal Nath. (Twitter/OfficeOfKNath)

Eski bir başbakan olan Nath, kendisine (Nath) sahip olduğu her “şirket veya endüstrinin” adını vermesini istedi. “Uçağı, helikopteri, arabaları, mülkü, serveti var, bu yüzden o bir Kongre lideri ve sizin başbakan adayınız… Ama halk (bizim tarafımızda) var” dedi başbakan, devlet kongresinin başkanının adını vermeden.

Chouhan, kongre liderlerinin bile onun “devasa bir serveti” olduğu için lider olduğunu söylediğini iddia etti. “Eğer bir Kongre lideri zenginlik ve kaynaklar temelinde seçiliyorsa, o zaman bırakın … ama bu bir demokraside bir liderin ölçüsü olamaz” dedi. Başbakanın sözleri sorulduğunda Nath, “Shivraj Singh ji yalan söylemeyi bırakmayacak. Herhangi bir sektörle bağlantım olmadığını iddia edebilir mi? Ben herhangi bir endüstri veya işletmenin sahibi değilim.” Chouhan yemeğini yalan söylemeden sindiremediğini söyleyen kongre üyesi, başbakanın “sahip olduğum şirket, endüstri veya işletme” adını vermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Daha önce, bir gazete haberinde Rajya Sabha’nın Kongre üyesi Vivek Tankha’nın Nath’i “siyasette gerektiği gibi” (mali açıdan) yetenekli bir kişi olarak tanımladığı aktarıldı. Tankha, Cumartesi günü gazetenin ifadesini yanlış aktardığını söyledi. “@ChouhanShivraj ji gazete ifademi yanlış aktardı. Kamal Nath ji, en deneyimli ve yetenekli kişidir. Bu doğru. Hiç şüphesiz bu 20 yılda BJP’nin en yetenekli insanı oldunuz. Aktif katkınıza ve yetkinize rağmen BJP bugün iktidarda” diye tweet attı.