Shivraj Singh Chouhan ve Kamal Nath, “isyanları kışkırtmak” hakkındaki yorumlar üzerine birbirlerine girdiler.

Madhya Pradesh Başbakanı Shivraj Singh Chouhan ve selefi Kamal Nath, Cuma günü kendi partileri olan Bharatiya Janata Partisi (BJP) ve Kongre’yi huzursuzluğu kışkırtmakla suçlayarak çatıştı.

Madhya Pradesh Başbakanı Shivraj Singh Chouhan (sağda) ve Eyalet Kongresi Başkanı Kamal Nath. (dosya fotoğrafları)

Söz savaşı iki gün önce Kamal Nath’in Çarşamba günü Chhindwara’da bir iftar programına katıldığı bir Habernun sosyal medyada viral olmasının ardından başladı. Programda şunları söyledi: “Bu insanlar (BJP) ülkede isyan çıkarmak istiyor. Siz Chhindwara ile ilgilenin, ben de tüm eyaletle ilgileneyim.

Chouhan Cuma günü yaptığı yoruma yanıt olarak şunları söyledi: “Oylara açsınız, (Kamal Nath) o kadar kızdınız ki Madhya Pradesh’i bir huzursuzluk ve uyumsuzluk uçurumuna atmak istiyorsunuz. İsyanların çıkmasını yürekten istiyor musun?”

Aynı zamanda Eyalet Kongresi başkanı Kamal Nath, Başbakan’a tweet atarak yanıt verdi: “Bana deli dedin. Bütün dünya Madhya Pradesh Başbakanı’nın nasıl davrandığını izliyor? Ondaki bütün medeniyet, haysiyet ve ritüeller bitmiştir. Sokak haydutlarının dilini konuşuyor.”

Bhopal’da medya temsilcilerine konuşan Chouhan, “Kıdemli kongre lideri ve eski başbakan tarafından yapılan açıklamalara şaşırdım. 2018 seçimlerinden önce bile Kamal Nath, oyların neden %90’ının Müslüman oy kullanma kabinlerinde kullanılmadığını sordu. Bunu yapın yoksa bir kayıp olacak. Sadece oy bankası için mi çalışıyorlar? Şimdi önceki gün bir topluluğa ülkede ve eyalette huzursuzluk çıktığını bildirdi.”

“Covid 19 varken cesetleri görünce mutlu oldu. Bu ucuz politika Madhya Pradesh’e fayda sağlamayacaktır. Hatta Müslüman kardeşlerimizin bizi Ram Navami ve Hanuman Jayanti’de birçok yerde çiçek yağmuruna tutarak karşıladıklarını gördük. Bu uyumu sevmiyor. Madhya Pradesh’in sizin tarafınızdan isyan ateşine atılmasına izin vermeyeceğiz. Burada barış ve huzur hüküm sürecek” dedi.

Nath, “Madhya Pradesh gibi büyük bir devletin başbakanlık koltuğunda bu kadar hüsrana uğramış düşüncelere sahip bir kişinin oturmasına üzüldüm. Böyle birinin başbakanı olmak, devletin sekiz milyon insanına hakarettir. Ama sizi temin ederim ki komplonuz başarılı olmayacak. Shivraj ji, Madhya Pradesh bir barış adasıydı ve olmaya devam ediyor. Ama 18 yıllık kötü yönetiminiz sırasında Madhya Pradesh’in huzurunu bozdunuz.”