Müslüman kadının BJP’ye oy verdiği için Temsilciler Meclisi’nde dövüldüğü iddia edildi; CM onunla tanışıyor

PTI haber ajansının bildirdiğine göre, Madhya Pradesh’te 30 yaşındaki Müslüman bir kadının son meclis seçimlerinde Bharatiya Janata Partisi adayına oy verdiği için kayınbiraderi tarafından saldırıya uğradığı iddia edildi.

CM Shivraj, kayınbiraderi tarafından dövüldüğü iddia edilen Samina ile tanışır. (X/ChouhanShivraj)

Şikayetinin ardından Başbakan Shivraj Singh Chouhan Cumartesi günü onunla temasa geçti ve onunla Bhopal’deki evinde buluştu.

Facebook’ta HT Channel’daki son dakika haberleri ile güncel kalın. Şimdi Katıl

Bu arada, Samina Bi’nin kocasının sanık ve küçük kardeşi Javeed, Samina ve babası Koleksiyoncunun Sehore’daki ofisini ziyaret ettikten sonra polis tarafından tutuklandı.

Polise göre Javeed’in, sonuçları 3 Aralık’ta açıklanan son meclis seçimlerinde BJP’nin zaferini kutlarken Pazartesi günü Samina’ya saldırdığı iddia ediliyor. Samina’nın şikayetinin Hindistan Ceza Kanunu’nun ilgili bölümlerine dayanılarak Javeed aleyhine dava açıldı.

Samina, Ladli Behna Yojana da dahil olmak üzere hükümetin faydalı planları nedeniyle BJP’ye oy verdiğini söyledi.

Samina, “‘Mamaji’ Shivraj Singh Chouhan ve Sehore BJP MLA Sudesh Rai aklımdayken BJP’ye oy verdim” demişti.

Cumartesi günü Samina, Bhopal’da Chouhan’ı ziyaret etti. CM ona destek güvencesi verdi ve oy kullanma hakkının anayasal bir ayrıcalık olduğunu vurguladı.

“Oyunuzla hakkınızı kullandınız. Anayasaya göre herkesin oy kullanma hakkı vardır. İnsanlar kendileri için iyi şeyler yapanları seçerler. Bu hiç de yanlış değil. Bu yüzden seni tanımak istedim. Endişelenme. Chouhan kadına, “Sizinle ilgileneceğiz ve endişelerinizi gidereceğiz” dedi.

Toplantının ardından CM Chouhan, ayrıca kurbanın kız kardeşine kapsamlı güvenlik ve maddi yardım sağlanacağını bildirdi. Ablam hiçbir şeyi dert etme, kardeşin her zaman yanında.”