MP Urine Fall: CM Chouhan kurbandan özür diler ve ayaklarını yıkar

Madhya Pradesh Eyalet Başbakanı Shivraj Singh Chouhan Perşembe günü idrara çıkma olayının kurbanı olan kabile işçisi Dashmat Rawat’ı Bhopal’daki evine davet ederek ayaklarını yıkadı ve ondan da özür diledi.

Milletvekili Shivraj Singh Chouhan idrara çıkma kurbanının ayaklarını yıkıyor (Twitter/@ChouhanShivraj)

CM ayrıca sanıklara ağır cezalar verileceği konusunda güvence verdi.

“Bu olay için üzgünüm. Özür dilemek zorundayım. Senin gibi insanlar benim için Tanrı gibidir. Sanık Pravesh Shukla, başkalarına örnek olacak şekilde cezalandırılır. Gerekirse suçluları toprağa gömeceğiz” dedi.

CM Chouhan, Twitter’da kabile üyesinin ayaklarını yıkadığı bir Haber paylaştı. Twitter’da “Shivraj Singh Chouhan Madhya Pradesh’te iktidardayken halkın tanrı olduğunu herkesin anlaması için bu Haberyu sizinle paylaşıyorum” diye yazdı.

“Kimseye yapılan zulüm hoş görülmeyecektir. Devletin her vatandaşının saygısı benim de saygımdır” diye konuştu.

Başbakanın yanıtına yanıt olarak Rawat, bunaldığını söyledi. “Adalet göreceğimi hiç ummamıştım. CM’nin beni arayıp sanığı cezalandırmasına sevindim” dedi.

Bu arada, eyalet idaresi çarşamba günü işeme davasına yönelik baskıda sanık Pravesh Shukla’nın mülkünü yerle bir etti.

Madhya Pradesh’te bir kabile üyesinin üzerine işerken kameraya yakalanan Pravesh, Salı gecesi geç saatlerde CM’nin Chouhan’a yöneltilen çevrimiçi bir öfkenin ardından kendisine karşı sert Ulusal Güvenlik Yasası (NSA) ile yüzleşmesini emrettikten sonra tutuklandı.

Pravesh’in babası Ramakant Shukla, oğlunun Bharatiya Janata Partisi (BJP) MLA Kedarnath Shukla’nın temsilcisi olduğunu ve BJP’nin MLA temsilcisi olduğu için muhalefet tarafından hedef alındığını iddia etti.

Ramakant’ın ifadesi, muhalefet Kongresi’nin sanığın Kedarnath Shukla’nın bir ortağı olduğunu iddia ettiği, iktidar partisinin bu suçlamayı reddettiği, ankete bağımlı eyaletteki siyasi bir sümüklüböcüğün ortasında geliyor.

İşeme olayına ilişkin Haberya tepki gösteren Ramakant, “Oğlum şantaja uğradı. Para istediler ama o reddedince Haberyu sosyal medyada yayınladılar. Bu konuda da yargılanmaları gerekir.”

Bu arada Sidhi Polis Komiser Yardımcısı Anjulata Patle, Haberyu çeken iki kişiyi tutukladıklarını söyledi. Patle, “Polis onu sorguluyor ve aleyhine dava açılacak” dedi.

İktidardaki BJP ve muhalefet Kongresi, Madhya Pradesh’in yaklaşan seçimleri karşısında Vindhya bölgesindeki Kol kabilesini etkilemek için ellerinden gelen her şeyi yapıyor.

Kol topluluğu, Vindhya bölgesindeki 30 sandalyenin 15’inden fazlasını elinde tutuyor.

2018 seçimlerinde 24 milletvekili çıkaran BJP, 2023 seçimlerinde de performansını korumaya çalışırken, 2018’de performansında büyük bir düşüş yaşayan ve sadece altı sandalye alan Kongre bölgede kazanmaya çalışıyor.

Perşembe günü, Vindhya bölgesinden Kongre liderleri, eski milletvekili Ajay Singh ve milletvekili Kamleshwar Patel, sanığın evinin önünde Dharna’ya oturdular ve katı eylem çağrısında bulundular. Çok sayıda aşiret kadını da Çarşamba akşamı ellerinde terliklerle protesto gösterisi yaptı.

• YAZAR HAKKINDA

Bhopal’da kıdemli bir muhabirdir. Yüksek öğrenim, sosyal konular, gençlik meseleleri, kadın ve çocuk gelişimi, spor, iş ve sanayi ile ilgili meselelerle ilgilenir. …ayrıntılı olarak görün