Kashmiri Pellet Victim takip ediyor ve 12. Sınıf sonuçlarında parlıyor

2016’da görme yetisini kaybeden Keşmir’deki pelet kurbanlarının yüzü Insha Mushtaq, yıllarca ilgi odağının dışında kaldı. Ancak genç öğrenci, 12. sınıf sınavlarını %73’lük bir puanla geçerek güneşli bir günün daha tadını çıkardı.

Keşmirli Insha Mushtaq, eğitimine devam etmek için Braille alfabesini öğrendi ve şimdi kamu hizmeti sınavını geçmek istiyor. (HT dosyası)

22 yaşındaki İnşa, memurluk sınavıyla ilgili olarak, “Hayatta birçok zorluk olabilir ama insan asla pes etmemelidir” dedi.

9. sınıf öğrencisiyken, Hizboll mücahit komutanı Burhan Wani’nin Temmuz 2016’da öldürülmesinin ardından Keşmir’de protestolar tırmandı ve evinin önünde kargaşanın ortasında kaldı. Güney Keşmir’in Shopian bölgesindeki Sedow köyündeki evinin penceresinden dışarı bakarken güvenlik güçleri tarafından ateşlenen bir metal mermi yağmuru onu kör etti, kafatasını kırdı ve yüzünü yaraladı.

Beş aylık huzursuzluk sırasında, tırmanan protestoları kontrol altına almak için acil servislerin açtığı ateş sonucu on binlerce insan yaralandı. Insha, fotoğrafları sosyal medyayı doldururken bu kurbanların içinde bulunduğu kötü durumun yüzü oldu. “Öldürücü olmadığı” kabul edilen silahın Keşmir’de kullanılması uluslararası insan hakları grupları tarafından kınandı.

Olaydan sonra Insha aylarca hastanelerde ve travma merkezlerinde kaldı. “Önce Shri Maharaja Hari Singh Hastanesinde tedavi gördüm, ardından dört aylığına Delhi’deki Travma Merkezine gittim ve ayrıca Mumbai’de bir ay kaldım” dedi.

Her şeye rağmen ruhu kararlıydı. Eğitimine devam etmek için DPS’de Braille alfabesi, bilgisayarlar ve İngilizce öğrenmeye başladı. “Braille alfabesine tamamen yabancıydım ve eve ağlayarak geldim ama öğretmenlerim beni cesaretlendirdi ve öğrenmeme yardımcı oldu” dedi.

Bu yeni hayata alışma mücadelesi devam etti, ancak 2017’de bir yazar üzerine 10. Sınıf tahta sınavını geçti ve geçtikten sonra DPS’ye katıldı.

Insha 12. sınıfta sosyoloji, pedagoji, tarih, beden eğitimi ve İngilizce okudu ve 500 üzerinden 367 puan aldı.

“Sonuçlar açıklandığında ilk başta daha iyi olacağımı düşündüğüm için ağladım ama sonra ailem bana birçok görme engelli öğrenciden daha iyi performans gösterdiğimi söyledi” dedi.

Aile, “Bana umudumu asla kaybetmememi ve bunu yapmam gerektiğini söylüyorlar” diyen Insha için sürekli bir güç kaynağı olmaya devam ediyor ve ben de yaptım. Karşılaştığım ve peşinden koştuğum birçok zorluk ve sorun yaşadım.”

Braille’e ek olarak, 12. sınıf sınavlarına hazırlanmak için kayıtlı dersleri de kullandı. “Dersleri kaydettim ve ardından tekrar kontrol etmek için bir dizüstü bilgisayarda dinledim” dedi.

Insha, 2018’den beri eğitimine devam etmesine yardımcı olan bir STK olan Jammu ve Keşmir Barış ve Adalet Merkezi’ne övgüde bulundu. Nadir Ali başta olmak üzere beni rehabilite ettiler ve desteklediler. Okumama yardım edeceklerdi” dedi.

Insha, umutlarının azaldığı anlar yaşadığını söyledi: “İlk başta umutsuz ve bilgisizdim.”

Ancak, görme yetisini de kaybetmiş olan bir IAS görevlisiyle karşılaşmak ona güç verdi. “Bir lisans derecesi yapacağım ve ardından IAS koçluğu yapacağım” dedi.

Bir yardımcı olmadan hareket etmek zordu ama Insha bir sonraki hedefine ulaşmak için bu zorlukların üstesinden gelmeye devam ediyor.